Instrukcja obsługi kalkulatora Kredyt na Start
Kalkulator Kredyt mieszkaniowy na Start to narzędzie, które pozwoli Ci szybko obliczyć wysokość rat oraz dopłat do kredytu na zakup mieszkania w ramach programu Pierwsze Mieszkanie (nazywany potocznie "Mieszkanie na Start") pilotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz porównać je z tradycyjnym kredytem hipotecznym. Aby skorzystać z kalkulatora, wykonaj poniższe kroki:
-
Wprowadź dane nieruchomości:
-
W polu "Wartość nieruchomości" wpisz całkowitą wartość mieszkania lub domu, który chcesz kupić.
-
-
Określ wkład własny:
-
W polu "Wkład własny" wpisz kwotę, którą dysponujesz jako wkład własny. W ramach programu "Kredyt na Start" istnieje możliwość uzyskania kredytu bez tradycyjnego wkładu własnego dzięki gwarancji BGK do kwoty 100 000 PLN. Jednakże, minimalny wkład własny musi wynosić 20% wartości nieruchomości. Oznacza to, że dla nieruchomości o wartości przekraczającej 500 000 PLN, wkład własny powyżej 100 000 PLN musi być zapewniony z własnych środków. Póki co kalkulator tego nie blokuje, ale warto pamiętać o tej zasadzie.
-
-
Określ parametry kredytu:
-
W polu "Okres kredytowy (w miesiącach)" wpisz na ile miesięcy chcesz zaciągnąć kredyt. Dla ułatwienia 10 lat to 120 m-ce, 15 lat - 180 m-ce, 20 lat - 240 m-ce, 25 lat - 300 m-ce, 30 lat - 360 m-ce.
-
W polu "Oprocentowanie 'Zwykłego Kredytu' (%)" wpisz oprocentowanie standardowego kredytu hipotecznego oferowanego przez banki.
-
-
Dane specyficzne dla kredytu "Kredytu na Start":
-
W polu "Oprocentowanie po 10 latach (%)" wpisz oprocentowanie kredytu po zakończeniu okresu dopłat. Jest to parametr który ciężko na dzień dzisiejszy określić. Jednak kalkulator zawiera taką zmienną dzięki której możesz zobaczyć jak wysokość oprocentowania wpływa na całkowity koszt kredytu w przyszłości.
-
Z rozwijanego menu "Liczba osób w gospodarstwie domowym" wybierz liczbę osób, które będą mieszkać w nabywanym mieszkaniu/domu.
-
Program określa różne pułapy maksymalnej kwoty kredytu objętej dopłatą, które zależą od liczby osób w gospodarstwie domowym. Im więcej osób mieszka w nabywanym mieszkaniu/domu, tym wyższa kwota kredytu może być objęta dopłatą.
Maksymalna kwota kredytu objęta dopłatą:
Maksymalne kwoty kredytu, które mogą kwalifikować się do dopłat, zależą od liczby osób w gospodarstwie domowym i są następujące:
-
1 osoba: 200 000 zł
-
2 osoby: 400 000 zł
-
3 osoby: 450 000 zł
-
4 osoby: 500 000 zł
-
5 osób: 600 000 zł
-
Za każdą kolejną osobę powyżej pięciu: limit zwiększa się o 100 000 zł
Preferencyjne oprocentowanie:
Preferencyjne oprocentowanie kredytu w ramach programu, które obniża oprocentowanie do określonych poziomów w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, przedstawia się następująco:
-
Jednoosobowe i dwuosobowe gospodarstwo domowe: 1,5%
-
Trzyosobowe gospodarstwo domowe: 1%
-
Czteroosobowe gospodarstwo domowe: 0,5%
-
Pięcioosobowe gospodarstwo domowe i większe: 0%
-
Wyniki kalkulacji:
-
Po wprowadzeniu wszystkich danych, kalkulator automatycznie obliczy wysokość pierwszej raty, ratę stałą po 10 latach, sumę dopłat przez 10 lat, całkowity koszt odsetkowy, spłacony kapitał w 10 lat, maksymalną kwotę kredytu objętą dopłatą oraz oprocentowanie części kredytu objętej dopłatą.
-
Wyniki zostaną wyświetlone w sekcji "Kredyt na Start" oraz w sekcji "Standardowy kredyt" dla porównania z kredytem bez dopłat.
-
Oprocentowanie całego kredytu - jest to średnia ważone oprocentowania w pierwszych 10 latach
-
Oprocentowanie ważone - jest to średnia ważona oprocentowania przez cały okres kredytowa
-
-
Szczegóły raty i dopłat:
-
Dla bardziej szczegółowej analizy, możesz kliknąć przyciski "Szczegóły raty" przy poszczególnych wynikach, aby zobaczyć rozkład raty na kapitał i odsetki.
-
Ten kalkulator został stworzony, aby zilustrować potencjalny zarys programu "Kredyt na Start" (błędnie nazywany "Mieszkanie na Start"), jak został przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jego głównym celem jest zapewnienie wglądu w to, jak mogą prezentować się kalkulacje oraz porównania z tradycyjnymi kredytami hipotecznymi, kiedy program zostanie uruchomiony w połowie 2024 roku. Należy jednak pamiętać, że prezentowane dane mają charakter wyłącznie orientacyjny i mogą ulec zmianie w miarę ostatecznego kształtowania się programu przez Ministerstwo.
Kalkulator służy jako narzędzie pomocnicze, umożliwiające potencjalnym kredytobiorcom przygotowanie się na nadchodzące możliwości i ocenę ich sytuacji w kontekście nowej inicjatywy rządowej. Chociaż bazuje na aktualnych informacjach przekazanych przez Ministerstwo i zawiera dokładne wyliczenia, finalne warunki programu "Kredyt mieszkaniowy na Start" mogą różnić się od tych przedstawionych w kalkulatorze.
Mamy nadzieję, że to narzędzie okaże się przydatne w planowaniu przyszłych inwestycji mieszkaniowych i pomoże w lepszym zrozumieniu potencjalnych korzyści płynących z programu "Kredyt na Start". Zachęcamy do śledzenia oficjalnych komunikatów Ministerstwa Rozwoju i Technologii, lub prościej, wystarczy subskrybować tę stronę (formularz poniżej) aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi tego obiecującego programu.