top of page

Kredyt konsolidacyjny jako rozwiązanie na nadmierne zadłużenie

Zaktualizowano: 29 paź 2023


Jeżeli czujesz, że Twój miesięczny budżet jest nadmiernie obciążony przez raty kilku kredytów. Rozważ zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.


W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu, by spełnić swoje marzenia, pokryć niespodziewane wydatki lub sfinansować ważne inwestycje. Jednak nie zawsze jedno zobowiązanie finansowe to jedyne, z którym przychodzi nam się mierzyć. W sytuacji, gdy posiadamy kilka kredytów, które obciążają nasz domowy budżet, warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu możliwe jest połączenie kilku zobowiązań w jedno, często z niższą miesięczną ratą i lepszymi warunkami finansowymi. Dodatkowo, przeniesienie obecnego kredytu do nowego banku może być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują korzystniejszych warunków kredytowania oraz chcą zoptymalizować swoje finanse.


Czym jest kredyt konsolidacyjny?


Najkrótsza definicja kredytu konsolidacyjnego to połączenie wszystkich kredytów w jeden. Słowo „konsolidacja” pochodzi od łacińskiego consolidatio – spojenie; utwierdzenie od consolidare – umacniać, oznaczającego zjednoczenie, połączenie, zespolenie. I tak właśnie powinniśmy traktować ten cel który chcemy osiągnąć. Jako spojenie wszystkich, lub części naszych zobowiązań.


Jak działa kredyt konsolidacyjny?


Kiedy decydujesz się na kredyt konsolidacyjny, bank lub instytucja finansowa spłaca za Ciebie Twoje dotychczasowe zobowiązania. Następnie, zamiast wielu długów, masz jedno zobowiązanie wobec wybranej instytucji. Proces ten ma na celu uproszczenie zarządzania Twoimi długami i często prowadzi do korzystniejszych warunków spłaty.


Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?


Praktycznie każdy, kto posiada kilka zobowiązań kredytowych, może rozważyć konsolidację. Ważne jest jednak dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej i zastanowienie się, czy taka forma kredytu będzie dla Ciebie korzystna.


Co zyskujemy ?


Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość obniżenia wysokości miesięcznej sumy spłat na nowych warunkach. Wygodniejsza formy spłaty (jeden przelew zamiast kilku), również rata jest niższa niż suma dotychczasowych płatności.

Dlaczego tak się dzieje? Z kilku powodów. Pierwszy z nich to niższe oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Naszym celem jest obniżenie kosztów Twoich zobowiązań, dlatego w pierwszej kolejności skupiamy się na obniżeniu oprocentowania. Drugim powodem będzie obniżenie kwoty całkowitej twojego długu. Dzieje się to z powodu możliwości odzyskania doliczonych kosztów jednorazowych do konsolidowanych kredytów. Tymi kosztami mogą być prowizje czy składki ubezpieczeń.


Jakie są różnice w ofertach banków przy kredycie konsolidacyjnym?


Banki różnią się między sobą wieloma aspektami, w tym również okresem kredytowania. W zależności od instytucji, klienci mogą spotkać się z różną długością czasu spłaty zaciągniętego kredytu. Wybór odpowiedniego okresu kredytowania jest kluczowy, gdyż wpływa on na wysokość miesięcznych rat oraz całkowite koszty kredytu.


Okres kredytowania:

 1. Alior: 3-144 miesiące

 2. BNP Paribas: 6-84 miesiące (do 120 miesięcy pod pewnymi warunkami)

 3. BOŚ: Do 120 miesięcy

 4. Ikano: 12-120 miesięcy

 5. ING: 3-120 miesięcy

 6. mBank: 3-120 miesięcy

 7. Pekao SA: 12-120 miesięcy

 8. Pocztowy: 3-120 miesięcy

 9. Santander: 3-120 miesięcy

 10. Kasa Stefczyka: 12-120 miesiące (pożyczka konsolidacyjna) lub 4-120 miesiące (pożyczka gotówkowa)

 11. Skok Chmielewskiego: 12-120 miesiące (pożyczka konsolidacyjna) lub 9-96 miesiące (kredyt konsumpcyjny)

 12. Santander Consumer Bank: 3-120 miesiące


Maksymalna kwota kredytu:

 1. Alior: Do 200 000 zł (dla jednoosobowej działalności gospodarczej)

 2. BNP Paribas: Do 230 000 zł (dla spełniających określone warunki)

 3. BOŚ: Do 100 000 zł

 4. Ikano: Do 150 000 zł

 5. ING: Do 250 000 zł (dla Klientów Private Banking)

 6. mBank: Do 200 000 zł brutto

 7. Pekao SA: Do 250 000 zł (dla wybranych klientów)

 8. Pocztowy: Do 200 000 zł (z uwzględnieniem kosztów)

 9. Santander: Do 300 000 zł

 10. Kasa Stefczyka: Do 240 000 zł

 11. Skok Chmielewskiego: Do 180 000 zł (kredyt konsolidacyjny) lub do 80 000 zł (kredyt konsumpcyjny)

 12. Santander Consumer Bank: Do 100 000 zł


Kiedy jest potrzebna zgoda współmałżonka na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego?


W zakresie zaciągania kredytu konsolidacyjnego, banki mają różne podejście co do konieczności uzyskania zgody współmałżonka. Oto kilka przykładów:

W banku Alior zgoda współmałżonka jest wymagana dla kwot powyżej 20 000 zł brutto, z wyjątkiem w sytuacjach takich jak rozdzielność majątkowa czy separacja. Natomiast w BNP, brak jest konieczności podpisu współmałżonka do określonych kwot, zależnie od rodzaju klienta i drogi wnioskowania o kredyt.

Bank BOŚ wymaga zgody od kwoty 50 000 zł, podczas gdy w bankach Ikano i ING nie jest ona wymagana bez względu na wysokość kredytu.

mBank ma bardziej złożone kryteria. Zgoda jest wymagana przy niższych kwotach kredytu, jeśli klient ma już inne zobowiązania w banku przekraczające określone progi.

W Pekao SA zgoda małżonka nie jest potrzebna do kwoty 70 000 zł przy wspólności majątkowej, a powyżej tej kwoty wniosek musi być składany wspólnie.

Bank Pocztowy, w zależności od historii współpracy z klientem i łącznej ekspozycji kredytowej, może wymagać zgody współmałżonka przy różnych progach kwotowych.

Santander, w zależności od oceny zdolności kredytowej klienta, może inicjować żądanie zgody współmałżonka od kwoty 20 000 zł do 100 000 zł.

Natomiast Kasa Stefczyka i Skok Chmielewskiego mają indywidualne podejście do wymogu zgody małżonka, uwzględniając całościową sytuację klienta.

Santander Consumer Bank traktuje zgodę małżonka jako indywidualny czynnik, który może być brany pod uwagę w procesie kredytowym.


Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem dla osób, które w przeszłości zaciągnęły kilka różnych kredytów (np. na samochód, kredyt ratalny lub tez gotówkowy, karta kredytowa) i mają trudności z obsługą miesięcznych łącznych rat z tytułu wszystkich swoich zobowiązań kredytowych.Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką nieruchomości


Należy pamiętać, że zdecydowana większość banków udziela obecnie kredytów konsolidacyjnych pod hipotekę na nieruchomości. Zabezpieczeniem może być mieszkanie, dom lub działka budowlana. Istnieje możliwość obciążenia hipoteką nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy lub osoby trzeciej (np. członków rodziny).


Korzyści zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego na hipotece nieruchomości


Zmniejszenie rat kredytowych uzyskuje się w z dwóch powodów: po pierwsze kredyt zabezpieczony hipoteką jest dla banków mniej ryzykowny (a więc jest z reguły oprocentowany zdecydowanie niżej niż gotówkowy), a po drugie kredyt konsolidacyjny udzielany jest (podobnie jak hipoteczny) na dłuższy czas.

W tej chwili na rynku mamy do czynienia z bardzo różnorodną ofertą kredytów konsolidacyjnych, a więc istnieje możliwość spokojnego wyboru i negocjowania warunków z bankiem oraz porównywania warunków oferowanych przez różne banki czy nawet skorzystanie z różnych promocji ogłaszanych przez poszczególne banki.


Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny?


Korzystanie z usług doradcy kredytowego podczas ubiegania się o kredyt konsolidacyjny to decyzja, która niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, doradca dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową, dzięki czemu będzie mógł pomóc wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Co więcej, dzięki współpracy z wieloma bankami, doradca ma dostęp do szerokiej gamy ofert, co umożliwia znalezienie najkorzystniejszej propozycji dostępnej na rynku. Nie musisz więc samodzielnie odwiedzać różnych placówek bankowych i analizować setek ofert – doradca zrobi to za Ciebie, oszczędzając Twój cenny czas. Współpraca z ekspertem daje także pewność wsparcia na każdym etapie procesu ubiegania się o kredyt, od wyboru oferty po finalizację transakcji. Dodatkowo, korzystając z wiedzy i doświadczenia doradcy, minimalizujesz ryzyko błędów czy nieporozumień związanych z przepisami i wymogami bankowymi. Często doradcy potrafią także negocjować lepsze warunki kredytu w imieniu klienta. Ważne jest również to, że korzystanie z usług doradcy często nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla klienta, gdyż doradca otrzymuje prowizję bezpośrednio od banku. Współpracując z profesjonalistą, masz pewność, że cały proces konsolidacji kredytu będzie dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i przebiegnie jak najbardziej sprawnie.


Zarezerwuj online termin spotkania


0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Zapisz się, aby otrzymywać aktualizacje

Dziękujemy za dokonanie subskrypcji!

bottom of page